ABD Başkanı Joe Biden, İran’ın İsrail’e yönelik misillemesinin her an olabileceğini bildirdi

İsrail’in 1 Nisan’da Suriye’deki İran Büyükelçiliği’ne düzenlediği saldırı ve İran’ın karşılık vereceğini açıklaması gerilimi artırırken ABD Başkanı Joe Biden’dan yeni açıklama geldi. İran’ı uyaran Biden, ” Güvenli bir bilgi almak isterdim ancak beklentim her an olabileceği yönünde. Biz kendimizi İsrail’in savunmasına adadık. İsrail’in savunulmasına yardım edeceğiz ve İran başarılı olamayacak” dedi.

İRAN’DAN ABD’YE TEHDİT: ÜSLERİNİZİ VURURUZ

İsrail’in 1 Nisan’da Suriye’deki İran büyükelçiliği binasına düzenlediği, 7 kişinin hayatını kaybettiği saldırı Orta Doğu’daki gerilimi iyice artırdı. Saldırının karşılıksız bırakılmayacağını söyleyen İran’ın 24-48 saat içinde bir misilleme yapması beklenirken, Tahran yönetimi ABD’yi de uyardı. İran, Washington’un İsrail’le yaşanacak bir çatışmaya müdahil olması durumunda ABD üslerinin hedef alınacağını açıkladı.

BIDEN: SALDIRI HER AN OLABİLİR

İran’ın tehdidine ABD’den yanıt geldi. Beyaz Saray’da gazetecilere konuşan ABD Başkanı Joe Biden’a, İran’ın İsrail’e düzenleyeceği olası saldırı soruldu. İran’ın ne kadar kısa zamanda İsrail’e saldırabileceği yönündeki soruya Biden, “Güvenli bir bilgi almak isterdim ancak beklentim her an olabileceği yönünde.” diye konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden

“BİZ KENDİMİZİ İSRAİL’İN SAVUNMASINA ADADIK”

Biden, İran’ı İsrail’e saldırmaması konusunda uyararak, “Biz kendimizi İsrail’in savunmasına adadık. İsrail’i destekleyeceğiz. İsrail’in savunulmasına yardım edeceğiz ve İran başarılı olamayacak.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x