Intel Core Ultra 5 234V: İlk Lunar Lake Örneği

Lion Cove, Skymont ve Xe2 mimarilerini temel alan yeni düşük güç seri Lunar Lake’in Core Ultra 200 serisinin bir parçası olacağı yönünde söylentiler olsa da seriye hangi adlandırma şemasının uygulanacağı belli değildi. Intel daha önce Ice Lake gibi özel seriler için benzersiz adlandırma şemaları kullanmıştı. Ancak görünen o ki Intel işlerin basit ve tutarlı olmasına karar verdi.

Arrow Lake’i konu alan ana seri ile Lunar Lake’i konu alan ana seri benzer isimlere sahip olacak. Bu silikonu temel alan ilk örneğin Intel Core Ultra 5 234V olduğu tespit edildi ve hyperthreading özelliği olmayan 8 çekirdekli bir CPU olduğu doğrulandı. V adlandırması Lunar Lake’e özel gibi görünüyor.

Intel’in Core 200 serisi işlemcileri Arrow Lake, Raptor Lake Refresh ve Lunar Lake olmak üzere üç farklı türe sahip ve her tür belirli bir cihaz kategorisi için tasarlanmış olacak. Yalnızca Arrow Lake ve Lunar Lake “Ultra” olarak etiketlenecek, bu da onların serideki en yeni mimariler olduğu anlamına geliyor. Ancak bu durum düşük güç işlemcileri Ultra etiketiyle gören müşterilerde kafa karışıklığına neden olabilir.

Lunar Lake ve Arrow Lake’in bu yıl piyasaya sürüleceğini Intel zaten doğrulamıştı, dolayısıyla Core 200 Ultra serisindeki ilk ürünleri yakında görecek gibiyiz. Lunar Lake-M işlemcinin Qualcomm’un yakında çıkacak olan Snapdragon X Elite/Plus ARM tabanlı serisiyle güçlü bir şekilde rekabet etmesi bekleniyor ve ayrıca AMD’nin Zen5 mimarisini temel alan Strix Point adı verilen yeni bir serisi de bu rekabete dahil olacak. Bu yıl düşük güç dizüstü bilgisayarlar için harika bir yıl olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x